به موسسه مالیاتی حسابداری رهافام خوش آمدید!
موسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتی
02188854146
02145293
info@hesabdarkomak.com
تهران، ابتدای بلوار کشاورز،پلاک 31 طبقه سوم جنوبی

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده چیست

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده ، نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که براساس درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده در کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده ، در هر مرحله از واردات ، تولید و توزیع آنها اخذ می شود . یعنی ، در هر یک از مراحل مختلف واردات ، تولید یا توزیع کالاها و خدمات،توسط خریدار پرداخت می شود و آن خریدار نیز در حین فروش کالا یا خدمت، آن را از خریدار بعدی، دریافت می کند و این زنجیره  ادامه دارد تا کالا و خدمت، به دست مصرف کننده نهایی برسد.
پس در نهایت، پرداخت کننده مالیات ارزش افزوده،مصرف کننده نهایی کالا یا خدمت ارائه شده می باشد ؛ اما ارائه دهندگان یا عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات که به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات ،در زمان فروش از خریداران، مالیات ارزش افزوده اخذ کرده اند، باید پس از کسر مالیات پرداختی خود از مالیات دریافتی از خریدار مابقی آن را به‌ صورت دوره‌ای، به سازمان امور مالیاتی کشور ، واریز نمایند

در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده به صورت خود اظهاری مشمولان یا مودیان مالیاتی،تعیین و محاسبه می شود ؛ به این معنا که مشمولان، خودشان می بایست مالیات بر ارزش افزوده را با استفاده از اظهارنامه مالیاتی ، مشخص کرده و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند و در مرحله اول رسیدگی و تشخیص این مالیات به عهده سازمان امور مالیاتی نیست و به اظهارنامه مالیات ارزش افزوده اشخاص اعتماد می شود .

همچنین گفتنی است که ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ، بر خلاف گذشته که با تکمیل فرم های اظهارنامه مالیاتی به صورت کاغذی انجام می شد ، در سال 1402 به صورت الکترونیکی قابل انجام می باشد که آموزش نحوه تکمیل ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده سال ۱۴۰۲​ در سامانه ارزش افزوده در قسمت های بعد توضیح داده شده است .

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۴۰3

همانطور که گفته شد اظهارنامه ارزش افزوده نیز  باید توسط مودیان تنظیم و در سامانه ثبت اظهارنامه ارزش افزوده ثبت شود ؛ متقاضیان استعلام میزان مالیات بر ارزش افزوده نیز می توانند از همین طریق ،اقدام نمایند.به طور کلی  ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به صورت دوره ای یا فصلی است و مودیان  باید برای هر فصل از سال ظرف مهلت 15 روز پس از پایان آن فصل  اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را تکمیل و ثبت نمایند .

بنابراین ، قاعدتا مهلت ارسال و ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۴۰3​ ، برای فصل یا دوره بهار ، تا پایان روز 15 تیر ماه سال 1403 خواهد بود و تا پایان این روز ، باید مودیان نسبت به تکمیل و ثبت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده  اقدام نمایند ؛ هر چند در مواردی زمان ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده  تمدید می شود .

لازم به ذکر است که اگر مودیان  در موعد مقرر ، نسبت به ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده و تکمیل ارسال ثبت نام اقدام نکنند ، به میزان 50 درصد مالیات متعلقه به عنوان جریمه تعیین می شود که در صورت امتناع مجدد از پرداخت جریمه مزبور مشمولان باید جریمه ای معادل ماهانه 2 درصد مالیات متعلقه را نیز بپردازند .

چک لیست مالیاتیت رو چک کردی؟

چک لیست مالیاتی رهافام

ثبت و تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده

نیازمند ثبت نام مودیان مالیاتی ، در سایت سازمان امور مالیاتی کشور می باشد و پس از ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده سال ۱۴۰۲​ و تکمیل اطلاعات، می توان نسبت به ارسال آن اقدام نمود . در ادامه با نحوه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده سال 1402 و نحوه تکمیل ارسال ثبت نام آشنا خواهیم شد .

مرحله 1

در نخستین مرحله ، از مراحل ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ، مودیان مالیاتی باید ، عبارت سامانه مالیات بر ارزش افزوده را در کادر جستجوی مرورگر خود ، وارد نموده و وارد سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده ، به نشانی evat.ir شوند . لازم به ذکر است ، برای استفاده از سایر خدمات مالیاتی ، می توانید به سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir وارد شوید.

مرحله 2

در صورتی که قبلا ، در این سامانه ثبت نام انجام شده باشد مودیان می توانند از قسمت سمت راست صفحه ، نام کاربری و کلمه عبور خود به همراه کد امنیتی را وارد کرده و پس از ورود به حساب کاربری خود اقدام به ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده و ارسال آن نمایند و در غیر این صورت ، باید با انتخاب گزینه " مراحل انجام ثبت نام " ، نام کاربری و کلمه عبور دریافت کرده و سپس ، اظهارنامه ارزش افزوده را تکمیل نمایند .

مرحله3

در این مرحله ، مشخصات کاربری مودی مالیاتی در قسمت سمت چپ صفحه نمایان می شود . در صورت صحت اطلاعات برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی باید از قسمت سمت راست صفحه نوع اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ای که قصد ثبت آن را دارید انتخاب نموده که در حالت عادی  اظهارنامه ارزش افزوده عادی است ؛مگر اینکه برای برخی کالاهای دیگر همچون سوخت،دخانیات ، یا موارد آلاینده باشد که مورد مربوطه انتخاب می شود

مرحله4

در ادامه نحوه ثبت نام اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده می بایست ، مطابق تصویر زیر ، باید سال عملکرد و دوره آن به صورت دقیق قید شده و پس از درج میزان سرمایه ثبت شدهگزینه ورود ، انتخاب شود . به عنوان مثال ، اگر قصد دارید ، برای سال 1402 ، در دوره اول ( بهار ۱۴۰۲​ ) اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ثبت کنید ، باید در این قسمت آن را مشخص نمایید

مرحله5

در این مرحله فرم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده شخص مودی نمایش داده می شود که برخی از اطلاعات مربوطه از جمله اطلاعات هویتی ،اطلاعات ثبتی مربوط به شرکت ، همچون آدرس و کد پستی و کد اقتصادی شرکت و مواردی از این قبیل ، قابل مشاهده هست که نیازی به ورود اطلاعات ، توسط مشمولان نمی باشد و این اطلاعات ، غیر قابل تغییر هستند .

 آنچه که در ارتباط با ثبت و تکمیل اظهارنامه مالیات ارزش افزوده مهم و ضروری است تکمیل ردیف های مربوط به جدول اطلاعات فروش و صادرات کالاها و خدمات است که در ردیف اول ، باید مبلغ فروش کالاها و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند ، وارد شود که پس از ورود این مبلغ ، در قسمت ستون رو به روی آن ، میزان مالیات و عوارض متعلق به آن به صورت خودکار و اتوماتیک درج می شود .

همچنین علی رغم اینکه به فروش کالاها و خدمات معاف از مالیات مالیات ارزش افزوده ای تعلق نمی گیرد  ثبت و تکمیل مبلغ مربوط به آن  در اظهارنامه ضرروی است که طبیعتا در ستون رو به روی آن مالیات و عوارضی  مشخص نخواهد شد؛
این موضوع در خصوص ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی نیز وجود دارد . لازم به ذکر است  میزان مالیات ارزش افزوده برای سال 1402 ، مرکب از مالیات 6 درصد و عوارض تعیین شده 3 درصدی است .

مرحله6

سپس در جدول شماره دو ، اطلاعات مربوط به خرید و واردات کالاها و خدمات ، شامل خرید کالاها و خدمات مشمول پرداخت مالیات و همچنین ، خرید کالاها و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات نیستند ، نیز باید به صورت دقیق قید شود . علاوه بر این اطلاعات واردات کالاها و خدمات مشمول و معاف از مالیات بر ارزش افزوده را باید ، در کادرهای مربوطه ، تکمیل نمود . در انتهای این جدول ، کادری قابل مشاهده است که جمع خرید و واردات و مالیات و همچنین ، مالیات و عوارض تعلق گرفته به آنها به صورت تفکیک شده ، قابل مشاهده است .

مرحله 7

در جدول شماره 3 که مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده و عوارض پرداختی قابل کسر یا استرداد است ، در ردیف اول ، جمع کل مالیات پرداخت شده و جمع کل عوارض پرداخت شده ، قابل ملاحظه است که به صورت خودکار ، با توجه به اطلاعات جدول 2 ، تکمیل شده است . اما در ردیف دوم ، می توان مالیات ها و عوارض پرداختی که از مالیات های فروش،قابل کسر یا استرداد نمی باشند را وارد کرد . این مبلغ ، شامل مجموعه هایی است که خریدهای مشمول ارزش افزوده، انجام می دهند؛ اما فروش آن کالاها ، معاف از پرداخت مالیات ارزش افزوده است . لذا ، در این صورت ، مالیات پرداخت شده در زمان خرید ، قابل استرداد نبوده و از مبلغ مالیات دریافتی فروش نیز قابل کسر نمی باشد . در ردیف سوم نیز مانده مالیات و عوارض پرداختی که قابل کسر از مالیات های فروش یا استرداد می باشد ، به صورت خودکار ، توسط سامانه ، محاسبه و تکمیل می شود و نیازی به ورود اعداد نیست .

مرحله8

در این مرحله از ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ، برای محاسبه مانده مالیات و عوارض ، جدول ب نشان داده می شود که مبلغ مالیات و عوارض خرید و فروش از هم کسر می شوند و مبلغ نهایی یا مانده بدهی یا بستانکاری مودی مالیات ارزش افزوده ،تا پایان همان فصل در ردیف چهارم قابل مشاهده خواهد بود در صورتی هم که در دوره مالیاتی فصل قبل مودی ،بستانکار باشد و در حساب مالیات ارزش افزوده خود ، اعتبار داشته باشد ، در ردیف سوم نشان داده می شود .

مرحله9

در آخرین مرحله از نحوه تکمیل و ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده مودی مالیات ارزش افزوده  باید در مورد اضافه پرداخت مالیاتی تصمیم گیری نماید اگر مودی طبق جدول قبل بستانکار باشد در انتهای اظهارنامه مالیاتی می تواند یکی از این دو گزینه را انتخاب کند : یا اینکه مبلغ بستانکاری را به فصل بعدی منتقل کند تا این مبلغ ،در حساب ارزش افزوده فصل بعدی ،لحاظ شود و یا اینکه درخواست استرداد یا پرداخت مبالغ بستانکاری را داشته باشد تا پس از ارائه درخواست به سازمان امور مالیاتی ،این مبلغ به حساب وی مسترد شود .

در خاتمه نیز با تایید کردن صحت اطلاعات وارد شده ، در خصوص مالیات ارزش افزوده ، نام و نام خانوادگی وارد کننده اطلاعات را وارد کرده و یکی از گزینه های ثبت موقت ( در صورتی که هنوز قصد نهایی کردن و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را ندارید ) و یا تایید و مرحله بعد را انتخاب نمایید

قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ اجرا شده است

 با عنایت به مفاد ماده (۱۳) قانون مزبور و عدم راه اندازی سامانه مودیان و بنابر الزام قانونی قسمت اخیر ماده یاد شده تا زمان راه اندازی سامانه مودیان ترتیبات ثبت نام، نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی و رسیدگی به آن ها حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷/۰۲/۱۷ و اصلاحات بعدی آن می باشد.

بنابراین تا زمان راه اندازی سامانه مودیان صرفا اشخاص مشمول موضوع فراخوان های هشتگانه (اختیار حاصله از ماده ۱۸ قانون مصوب ۱۳۸۷) مکلف به انجام تکالیف قانونی از جمله ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر دوره مالیاتی خواهند بود،

 سایر موارد از جمله تعاریف تاریخ تعلق، ماخذ نرخ و نحوه محاسبه، معافیت ها، استرداد، مالیات کالاهای خاص، مالیات و عوارض خاص، جرائم، نحوه تخصیص، انتقال و توزیع مالیات و عوارض، رفع اختلاف و دادرسی مالیاتی تابع قانون جدید (لازم الاجرا از ۱۴۰۰/۱۰/۱۳) خواهد بود

قوانین مالیات بر ارزش افزوده رو میدونید؟

قوانین مالیات بر ارزش افزوده

ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده

ساختار و تشکیلات مورد نیاز سازمان در سطح کشور و استان‌ها متناسب با شرایط اقتصادی هر منطقه و با توجه به شاخصهایی مانند میزان وصول مالیات، تعداد پرونده‌ها و تعداد مؤدیان بدون الزام به رعایت سطح تقسیمات کشوری با رعایت بند «الف» ماده ‌(۲۸) قانون برنامه ششم توسعه از طریق وزیر امور اقتصادی و دارایی به سازمان اداری و استخدامی کشور پیشنهاد و پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء است.

خدمات مالیاتی رهافام