به موسسه مالیاتی حسابداری رهافام خوش آمدید!
موسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتی
02188924740
02145293
info@hesabdarkomak.com
تهران، ابتدای بلوار کشاورز،پلاک 31 طبقه سوم جنوبی

مالیات بر هر نخ سیگار ایرانی 15 و خارجی 50 درصد تعیین شد

نمایندگان مجلس تصویب کردند که مالیات هر نخ سیگار ایرانی تولید داخل ۱۵ درصد و هر نخ سیگار خارجی وارداتی با هر برندی، ۵۰ درصد باشد.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون لایحه برنامه هفتم توسعه در نشست علنی روز شنبه ۲۹ مهرماه به بررسی بند الحاقی ۵ لایحه برنامه هفتم توسعه از فصل درمان و سلامت پرداختند که به موضوع مالیات بر مواد دخانی اختصاص داشت.

در ادامه بند الحاقی ۵ ماده ۷۳ لایحه برنامه توسعه هفتم با موافقت کمیسیون تلفیق برنامه به تصویب رسید که به شرح زیر است:

بند الحاقی ۵

۱. علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده خاص محصولات دخانی موضوع بند «ت» ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات عملکرد، حقوق ورودی و حق انحصار بر محصولات دخانی، از ابتدای سال ۱۴۰۳ مالیات هر نخ سیگار نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور سالانه به شرح زیر تعیین می شود:

۱-۱. تولید داخل با نشان ایرانی ۱۵ درصد

۱-۲. تولید داخل با نشان بین المللی ۲۵ درصد

۱-۳. سیگار وارداتی با هر نشان ۵۰ درصد

۱-۴. هر بسته تنباکوی ۵۰ گرمی تولید داخل ۲۰ درصد

۱-۵. هر بسته تنباکو ۵۰ گرمی وارداتی آماده مصرف ۵۵ درصد

همچنین ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از اجرای این جزء توسط سازمان امور مالیاتی وصول و به خزانه داری کل کشور واریز می شود و در بودجه های سنواتی جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، توسعه اماکن ورزشی با اولویت مناطق کم برخوردار و توسعه اماکن ورزشی در مدارس اختصاص می یابد.

۲. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:

۱-۲. امکان دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه اطلاعاتی واردات، تولید و توزیع سیگار و انواع محصولات دخانی را فراهم کند.

۲-۲. نسبت به شناسایی کلیه واحدهای تولیدی و عرضه کننده محصولات دخانی که به صورت غیرقانونی تولید و عرضه می شود اقدام و ضمن جلوگیری از فعالیت آنان متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کند.

۳. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به جمع آوری کلیه محصولات دخانی اعم از قاچاق و تقلبی شناسه (کد) رهگیری اقدام و متخلف را به مراجع قضایی معرفی کند.

۴. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است چاپخانه هایی را که بدون مجوز قانونی نسبت به چاپ اقلام مورد نیاز تولیدکنندگان مواد دخانی خصوصا تنباکوی معسل با نشان های مختلف خارجی و داخلی اقدام می کنند، شناسایی و متخلف را به مراجع قضایی معرفی کند.
منبع:intamedia

پیام بگذارید