به موسسه مالیاتی حسابداری رهافام خوش آمدید!
موسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتیموسسه حسابداری مالیاتی
02188854146
02145293
info@hesabdarkomak.com
تهران، ابتدای بلوار کشاورز،پلاک 31 طبقه سوم جنوبی

توسعه خدمات الکترونیکی مالیاتی با هوشمندسازی / بهبود زیرساخت‌ها و تسهیل و تسریع در فرایندهای مالیاتی

رویکردها و برنامه ریزی های تحولی دولت مبتنی بر هوشمندسازی، خدمات الکترونیکی را در جهت تسهیل و تسریع در فرایندهای رسیدگی و برای کاهش مراجعه مردمی به ادارات امور مالیاتی توسعه داد. این دستاورد نیز همانند سایر دستاوردهای ناشی از شناسایی مودیان جدید، بستن گلوگاه‏‏‌های فرار مالیاتی و نظایر آن، در کانون توجه رسانه قرار گرفته است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، تحرک و پویایی نظام مالیاتی با روی کار آمدن دولت سیزدهم در عرصه عمل با موفقیت‏های مشهودی توام گشته و امیدواری‏ها نسبت به شفاف سازی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر درآمدهای پایدار فزونی یافته است. از همین رو اقدامات، چشم اندازها و برنامه ریزی‏های تحولی سازمان امور مالیاتی کشور، موردتوجه برخی رسانه‏ های مهم کشور قرار گرفته است. برای نمونه، «خبرگزاری ایرنا»، در تازه ترین گزارش اقتصادی با عمل به رسالت اجتماعی خویش، برخی اقدامات و دستاوردهای نظام مالیاتی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده و به راهکارهای افزایش سهم مالیات از بودجه دولت پرداخته است.

در ابتدای این مطلب آمده است:

نظام مالیاتی با رویکرد هوشمندسازی در دولت سیزدهم، خدمات الکترونیکی را در جهت تسهیل و تسریع در فرایندهای رسیدگی و برای کاهش مراجعه مردمی به ادارات امور مالیاتی توسعه داد. توسعه پنجره واحد خدمات مالیاتی، ابلاغ الکترونیکی کلیه اوراق مالیاتی، توسعه و تکمیل نرم‌افزارها و سامانه‌های مالیاتی، کاهش مراجعات حضوری مردم به ادارات امور مالیاتی، تسهیل و تسریع در فرآیندهای رسیدگی، کاهش زمان وصول مالیات و افزایش تمکین داوطلبانه، مدیریت تبادل داده ‌ها و بهبود امنیت و زیرساخت ازجمله اقدامات در توسعه خدمات الکترونیکی مالیاتی در دولت سیزدهم است.نظام مالیاتی هوشمند مبتنی بر داده محوری، پنجره واحد خدمات مالیاتی و دسترسی به تمامی منابع و درخواست‌های مالیاتی را از طریق فضای مجازی برای مودیان فراهم کرده است؛ از این‌رو تمامی خدمات ازجمله ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی مانند برگ تشخیص، برگ قطعی، آراء صادره هیات‌های حل اختلاف مالیاتی، دعوت‌نامه جلسات استماع و ارائه اسناد و مدارک، ثبت اظهارنامه ‌های مالیاتی از طریق پرتال شامل اظهارنامه‌ های عملکرد اشخاص حقیقی و مشارکتی، اشخاص حقوقی، مستغلات اجاری، مالیات بر ارزش افزوده (به تفکیک تمامی منابع آن شامل عمومی، سیگار و محصولات دخانی، کالاهای نفتی، پسماند و…)، شماره‌ گذاری وسایط نقلیه، عوارض سبز، همچنین امکان پرداخت مالیات و سایر موارد از این طریق صورت می‌گیرد.تسهیل و تسریع در فرآیندهای رسیدگی، کاهش زمان وصول مالیات و افزایش تمکین داوطلبانه از دیگر اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور در جهت توسعه خدمات الکترونیکی است. در این راستا، سامانه یکپارچه مالیاتی در راستای بومی‌سازی خدمات را گسترش داده است.

 

۱۳ سامانه جدید با هوشمندسازی نظام امور مالیاتی

سامانه ‌های مختلفی ازجمله دریافت مالیات بر خانه‌ ها و خودروهای لوکس، مالیات واحدهای مسکونی خالی از سکنه، سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو، سامانه مستغلات اجاری، سامانه اظهارنامه برآوری بر اساس قواعد و اطلاعات موجود در سازمان و سایر سامانه ‌ها در این سازمان به نفع خدمات رسانی به مودیان تولید شد. همچنین در بخش تامین و تکمیل داده‌ ها بیش از ۹۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی از ۹۳ مرجع برون سازمانی، تولید و پشتیبانی ۱۱۱ وب ‌سرویس درون و برون سازمانی جهت تبادل اطلاعات با سایر دستگاه‌ها، به ‌روزرسانی و انتقال ۱۳ وب ‌سرویس به بستر جدید و مدیریت، توسعه و نگهداری زیرساخت پایگاه اطلاعات موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم صورت گرفت.سامانه تراکنش‎های بانکی در دولت سیزدهم با پیاده ‌سازی زیرساخت نرم ‌افزاری دریافت، تجمیع و پالایش اطلاعات خام، مطابق با استانداردها و ابزارهای روز طراحی شد و بیش از ۲۰۰ میلیون رکورد تراکنش خام دریافتی از نظام بانکی در سامانه بتیس با استفاده از زیرساخت پالایش بارگذاری شد. پیاده ‌سازی قابلیت‌های جدید سامانه بتیس در راستای دسترسی به اطلاعات تراکنش‌های پالایش شده، تهیه پایگاه داده حساب‌های بانکی مؤدیان استعلام شده بر اساس سامانه سیاح بانک مرکزی و بهینه‌سازی زیرساخت پالایش تراکنش‌ها به منظور افزایش سرعت پالایش و بارگذاری تراکنش‌ها از دیگر اقدامات در این بخش بوده است.

بهبود زیرساخت‌های مالیاتی

طراحی زیرساخت پایانه‌ های فروشگاهی، تأمین، نصب و راه ‌اندازی مراکز داده پیش ‌ساخته، پیاده ‌سازی سامانه سوت‌زنی، پیاده ‌سازی سامانه گزارش‌های مردمی فرار مالیاتی، پیاده ‌سازی پورتال اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی Intamedia.ir، راه ‌اندازی سامانه مرکز ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی (۱۵۲۶) و پیاده ‌سازی سامانه میز خدمت خدمات رایانه‌ ای ITSM ازجمله دستاوردها در بخش بهبود زیرساخت‌های نظام مالیاتی است. از دیگر برنامه‌ های صورت گرفته در این بخش، وب ‌سرویس برخط ارسال اطلاعات مؤدیان مورد استعلام تراکنش‌های بانکی، وب ‌سرویس برخط ارسال اطلاعات ریز تراکنش‌های بانکی، وب ‌سرویس برخط استعلام اطلاعات ریز تراکنش‌های بانکی از بانک مرکزی، ایجاد امکان استعلام برخط گواهی ماده ۱۸۶ برای اصناف و مؤدیان، راه ‌اندازی سکوی نرم افزاری مالیات من، وب‌سرویس تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی و سایر خدمات است که منجر به تحول در نظام مالیاتی شده است.

منبع:intamedia

پیام بگذارید